Portekiz, Türk yatırımcılar tarafından sık sık ziyaret edilen ülkelerden biridir. Dünyada en ekonomik ve en sık tercih edilen oturum ve vatandaşlık programlarından biri olan Portekiz Golden Visa ile yatırımcılar Portekiz vatandaşlığı programlarına katılabilmektedir.

Golden Visa Portekiz programı sayesinde, Portekiz’de gayrimenkul yatırımı sayesinde süresiz olarak oturum izni alabilirsiniz. Bu iznin yanı sıra Schengen ülkelerinde serbest bir şekilde dolaşabilir ve ayrıcalıklı fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Golden Visa ile 6 sene içinde senede yalnızca bir hafta Portekiz’de kalarak, Avrupa Birliği pasaportu da almanız mümkün.

Portekiz Vatandaşlık Şartları 2019

Portekiz’den yatırım aracılığı ile vatandaşlık almak için Portekiz’in dilediğiniz bölgesinden 500.000 Euro tutarında gayrimenkul satın alarak, Portekiz Golden Visa Programına katılabilirsiniz. Golden Visa programına katıldıktan sonra hem Portekiz’de oturma izni hem de Schengen ülkelerinde dolaşım izni elde edersiniz.

Vatandaşlık almak için beklediğiniz 6 senelik süreçte dilerseniz satın aldığınız gayrimenkulü kiralayabilirsiniz. Altı sene sonunda vatandaşlık elde ettiğinizde bu gayrimenkulü satabilirsiniz.

Portekiz için Golden Visa programında gayrimenkulü satın aldıktan sonra başvuru dosyanız hemen hazırlanmaktadır. Bu dosyanın hazırlanmasından sonra 3 ve 8 aylık süreçlerde Portekiz’de oturma hakkı ve Schengen ülkelerinde dolaşım izni elde ederseniz.

Portekiz Golden Visa programının en avantajlı özelliklerinin başında oldukça hızlı bir şekilde oturum hakkı başvurunuzun sonuçlanması gerekmektedir. Bunun için 6 senelik süreçte, her sene bir hafta Portekiz’de konaklamanız yeterli olacaktır.

Başvuru yaptığınız ilk sene içinde en az 7 gün Portekiz’de kalmanız, iki senelik dönemlerde ise 14 gün Portekiz’de kalmanız gerekmektedir. İlk olarak; bir yıllık oturum hakkı kazanırsınız, daha sonra iki senelik süreçlerde oturum izniniz iki kere uzatılır.

  1. Senenin sonunda ise Portekiz vatandaşlığına başvurarak Avrupa Birliği pasaportu alabilme şansı da elde edersiniz.

Yatırımla Portekiz Vatandaşlığı için Satın Alınacak Gayrimenkulün Fiyatı Ne Olmalı?

Golden Visa ile Portekiz vatandaşlığı almak isteyen kişiler; kentsel dönüşüm bölgelerinin birinde bulunan ve minimum 350.000 Euro değerinde gayrimenkul satın almalıdır.

Eğer kentsel dönüşüm bölgesi tercih edilmezse, arzu edilen donanım ve özelliklerde en az 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul satın almanız gerekmektedir.

Portekiz Golden Visa için Başvuru Şartları Nelerdir?

Portekiz’de vatandaşlık hakkını en hızlı şekilde elde etmenizi sağlayan Portekiz Golden Visa başvurusu için gerekli şartlar:

  • Başvuruyu yapan kişinin Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.
  • Başvuru sahibinin Portekiz’den belirlenmiş koşullara uygun olarak gayrimenkul satın alması gerekmektedir. Bu noktada mortgage ya da kredi ile yatırım yapılması söz konusu değildir.
  • Başvuru sahibi olan kişinin adli sicil kaydı olmamalıdır.

Bu noktada nitelikli bir yatırım yapmak, Portekiz Golden Visa başvurusu için en önemli detayların başında gelmektedir. Bu süreci bir avukat desteği ile tamamlamak sürecin daha hızlı ve daha sağlıklı şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Burgaç Hukuk Bürosu

Global Çözümler: Üstün Gizlilik Prensibi…