Karşılıksız Çek Kanunu 2020

Karşılıksız çek kanunu ile karşılığı olmayan çekler suç unsuru kabul edilmektedir. Ancak, karşılıksız çekin suç olabilmesi için çeki elinde bulunduran tarafından şikayet edilmesi gerekmektedir. Karşılık çek kanunuuyarınca şikayette bulunduktan sonra mahkeme, adli para cezası verebilmektedir.

Bu paranın ödenmemesi durumlarında, direkt olarak kişi için hapis cezasına hükmedilmektedir. Başka bir değişme para cezası hapis cezasına dönüşmektedir. Karşılıksız çek kanunuuyarınca çek için şikayette bulunmak için icra mahkemelerine başvurulması gerekmektedir. Karşılıksız çıkan çekin şikayet süresi 3 aydır.

Karşılıksız Çek Kanunu ve Cezası

Karşılıksız çekin, karşılıksız çek kanunu uyarınca suç unsuru teşkil edebilmesi için çeki elinde bulunduran kişinin şikayetçi olması gerekmektedir. Kişi ilgili bankaya gittiğinde, çekin karşılığını alamadığına dair bir işlem yapılmaktadır. Bu aşamada banka çekin karşılıksız olduğunu çekin arkasına yazmalıdır.

Banka bu durumda, karşılıksız çeki elinde bulunduran kişi için bir hesap açar ve çeki ödemesi gereken kişiye ödeme ihtarı çeker. Ödeme ihtarı, bankanın açtığı hesaba 7 gün içerisinde yatırılmalıdır. Çek ödemeleri yapılan ihtara rağmen 7 gün içerisinde yapılmamışsa bu noktada icra takibi başlayacaktır.

Ancak icra takibi neticesinde de borç miktarı tahsil edilemeyebilir. Bu durumda çeki karşılıksız bırakmış olan kişi hakkında koruma tedbirlerine ve adli para cezasına hükmedilebilir. Çeki karşılıksız bırakan kişi için çek düzenleme ve çek hesabı açma yasakları getirilmektedir.

Karşılıksız Çek Kanunu Adli para cezası ise; çeki ödemesi gereken kişi, karşılıksız çeklerin her biri için 1500 gün süresince adli para cezası uygulanmasını ifade eder. Ancak çekin bedeli daha yüksek ise, çek bedeli kadar adli para cezasına hükmedilir. Adli para cezasının ödenmediği durumlarda ise hapis cezası uygulanmaktadır. Ancak karşılıksız çek için hukuki yolların işleyebilmesi için çeki elinde bulunduran kişinin çeki bankaya vadesinde ibraz etmiş olması gerekmektedir. Aksi halde ceza uygulanamaz.

Öte yandan Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 5. Ceza Dairesi tarafından verilen Karşılıksız çekte beraat kararını değerlendirdiğimiz yazımıza buradan kolayca ulaşabilirsiniz.

Çek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeklerin karşılıksız çıkmaması için çek teslim alırken bazı noktada dikkat edilmelidir. Özellikle ticari hayatta oldukça önemli bir yer kaplayan çekler, güven esasının sarsılmaması için çeklerin karşılıksız çıkmaması için çeşitli önlemler alınmaktadır. Kanunun almış olduğu önlemlerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlar:

  • Çekin düzenlenmiş olduğu yerin ve tarihin çeke yazılması gerekmektedir.
  • Çeki yazmış olan kişinin adı ve imzasının bulunması gerekmektedir.
  • İmzanın ve imza sirkülerinden kontrol edilmesi gerekmektedir.
  • Çek tutarları hem rakam hem de yazıyla yazılmış olmalıdır.
  • Çek lehtarlarının adının ve unvanlarının doğru olarak yazılmış olması gerekmektedir.

Karşılıksız Çek için Zamanaşımı

Çekin karşılıksız çıkması durumlarında adli para ve hapis cezası için zamanaşımı süresi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. İcra ve İflas Kanunu’nun 347. Maddesine göre çeklerin karşılıksız olması sebebiyle verilecek olan para ve hapis cezaları şikayete bağlıdır.

Bu şikayet, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren 3 ay olmaktadır. Her halde fiilin işlendiği tarihten itibaren 1 sene içerisinde yapılmalıdır. Bu süreç içerisinde yapılmadı taktirde, zamanaşımı söz konusu olacaktır. Karşılıksız çeklerde yetkili olan mahkeme ise İcra Mahkemesi olarak belirlenmiştir.

Konu ile ilgili daha fazlası için iletişim sayfamızdan ekibimizle irtibat kurabilirsiniz.

Burgaç Hukuk Bürosu

Global Çözümler: Üstün Gizlilik Prensibi…